Izzadni egészséges
Debrecen – Szervezetünkben verejtékmirigyek milliói felelősek a megfelelő hőszabályozásért. Kánikulában akár 1-2 liternyi verejtéket is termelnek naponta.
A verejtékmirigyek a hőszabályozás fontos eszközei, abban segítenek, hogy ne melegedjünk túl. Izzadni tehát természetes és hasznos, ám legtöbbször elsősorban csak a rossz testszagot társítjuk hozzá, ezért inkább kellemetlen dolognak tartjuk.
Kétféle izzadást különböztetünk meg. A tenyér, a talp, a hajtő és az arc izzadását az úgynevezett ekkrin mirigyek verejtéke okozza, amelyek a szimpatikus idegrendszer szabályozása alatt állnak. A színtelen, szagtalan, vízszerű nedvesség ilyenkor a bőrfelszínre ürül, és stressz, sportolás valamint hő hatására mennyisége fokozódik.
Az apokrin mirigyek – melyek működése a hormonális szabályozással függ össze – okozzák a hónalj, az emlő, a nemi szerv területén jelentkező verejtékezést. Ez a verejték lúgos kémhatású, és nem közvetlenül a bőrfelszínre, hanem először a szőrtüszőkbe ürül, majd cseppek formájában jelenik meg a bőrön. Ezek a mirigyek csak serdülőkorban kezdenek el aktiválódni, és idős korban jelentősen csökken a működésük, ezért izzadnak a kisbabák és az idősek elsősorban a talpukon és tenyerükön – magyarázza Irinyi Beatrix, a Debreceni Egyetem Bőrgyógyászati Klinikájának adjunktusa.
Az izzadást gyakran kísérő kellemetlen testszag nem magának a verejtéknek a szaga. Akkor lesz különösen erős szagú a verejték, ha hosszú ideig a bőrön marad. Ilyenkor ugyanis a bőrbaktériumok elkezdik lebontó tevékenységüket, és a keletkező bomlástermékek okozzák az olykor szúrós szagot.
Forrás: http://www.haon.hu/izzadni-egeszseges/2616715